Professional and volunteer firefighters / Berufs und Freiwillige Feuerwehren

V úterý 3. Listopadu  2009  se příslušníci  směn   B a C  naší stanice, doplněni o dva hasiče z PS Řevnice, zúčastnili výcviku ve Flashover kontejneru (FOK) v  Hamrech u Prostějova.  Celkem na místo vyrazila skupina 11 ti hasičů

V sobotu  24. října 2009 uspořádala stanice HZS Jílové u Prahy praktickou odbornou přípravu jednotek SDH obcí svého hasebního obvodu.

Této přípravy se zúčastnilo  12 jednotek SDH - celkem  64 hasičů.

 

JPO III :

- Jílové u Prahy, 1 + 5, CAS 16 Praga NTS

- Zvole u Prahy, 1 + 3, CAS 32 T 815

- Dolní Jirčany, 1 + 6, CAS 25K Liaz

- Kamenný Újezdec, 1 + 9, CAS 32 T 148  a  OA  VW Transporter

- Štěchovice,  1 + 3, CAS 16 MB kk  a  OA Renault  Espace

- Hradištko, 1 + 3,  CAS 16 MB  a  CAS 32 T 815

- Průhonice, 1 + 2,  CAS 25K Liaz

 

 

JPO V :

- Luka pod Medníkem,  1 + 8, DA 12  Avia A31

- Ohrobec, 1 + 3, DA 12  Avia Furgon

- Masečín, 1 + 4, CAS 25 Š 706 RTHP

- Hodkovice, 1 + 2,  AS 16 Ifa

- Slapy, 1 + 2, CAS 32 T 815

 


 

OP JSDH 2009.doc  36.35kB


V přiloženém dokumentu najdete více informací k připravovanému cvičení.

V rámci odborné přípravy se  Libor Cvik, Ondřej Sedlák a Jakub Český zúčastnili krajské soutěže ve vyprošťování z havarovaných vozidel.  Jako čtvrtý do mariáše je doplnil  Jakub  Hornáček  z PS Roztoky.

Nebyli  zde však jako členové soutěžních týmů, ale v roli figurantů. To proto, aby poznali  co zažívá při vyprošťování zachraňovaná osoba a také aby okoukli jak se to dělá jinde v kraji a něco se přiučili. 

Na stříhání byly použity poslední modely  vozidel Škoda  - od Fabie po Superba. Byly  sice  patřičně upravené, ale někdy i v té nejlepší  výbavě. A tak měli chlapci při svém účinkování o pohodlí  určitě postaráno.

Pro ilustraci přidávám několik fotek.

Foto: http://hasicijilove.rajce.idnes.cz/Kr.soutez_ve_vyprostovani_-_Lysa_n.L._3.9.2009/

Článek z webu HZS Středočeského kraje:  http://www.hzskladno.cz/?det=908


 

    Tři víkendy na přelomu března a dubna pořádala stanice HZS v Jílovém u Prahy odbornou přípravu pro nositele dýchací techniky. Výcviku se zúčastnilo 93 hasičů z patnácti jednotek dobrovolných sborů obcí , které leží v hasebním obvodu stanice. Odborná příprava se skládala ze tří částí. Dopolední program byl čistě teoretický. Účastníci byli seznámeni  s posledními novinkami v oblasti dýchací techniky firmy Dräger, důkladně probrali techniku, kterou používají v současnosti a byli seznámeni se zásadami jejího používání. Velká část byla věnována bezpečnosti práce a možným rizikům při zásazích.

     Odpolední program započal praktickým výcvikem, který byl v letošním roce zaměřen na pohyb a orientaci v neznámém zakouřeném prostředí, vyhledávání osob a záchranu hasičů, kteří se v tomto prostředí dostali do problémů. Velmi náročný výcvik probíhal ve starém „teskáči“ na kraji jílovského sídliště. Zasahující jednotky měly za úkol vyhledat místo požáru, pátrali po figuríně ukryté v budově a zachraňovali vždy jednoho určeného člena průzkumné skupiny. To vše za mnohdy téměř nulové viditelnosti.  Náročnost výcviku potvrzuje fakt , že u některých hasičů docházelo ke skutečným komplikacím a tak záchranné akce probíhali v mnohých případech naostro. Důvodem bylo většinou podcenění náročnosti výcviku nebo závada na technice. Posledním bodem programu byl písemný test pro nováčky, který měl ověřit jejich znalosti a samozřejmě že nechybělo ani závěrečné vyhodnocení.

     Výcvik prověřil nejen samotné cvičící, ale i letos nově vzniklé pracoviště chemické služby na stanici v Jílovém. Během cvičení bylo použito 63 dýchacích přístrojů s celkem 98 kusů tlakových lahví. Ty se pak museli  na tomto pracovišti vyčistit, vydezinfikovat , nafoukat a co nejdříve vrátit ke své jednotce. Žádnému z přístrojů to netrvalo déle než pět dní !

     Závěrem bych chtěl poděkovat městu Jílové za poskytnutí objektu ve kterém cvičení probíhalo a omluvit se všem obyvatelům Jílového, kterým jsme nějakým způsobem (zápachem z dýmovnic apod.) znepříjemnili sobotní odpoledne. Věřte, že  by jsme raději cvičili někde stranou, ale vhodné objekty jsou jaksi nedostatkovým zbožím a tak doufám že to chápete.

 

                                                                                                                             Pavel Pešek

technik chemické služby, HZS Jílové

Pokračováním školení první pomoci  byla návštěva členů JSDH Luka pod Medníkem na stanovišti ZS ASČR v Davli. Kde je Radek Benda seznámil s vybavením sanitky a prakticky předvedl některé postupy první pomoci, které teoreticky vysvětlil při odborné přípravě v Dolních Jirčanech.

 

 

P1000935.JPG
P1000937.JPG
P1000938.JPG
P1000951.JPG
P1000959.JPG
P1000949.JPG
P1000964.JPG
P1000954.JPG
P1000957.JPG

 

 Odborná příprava nositelů dýchací techniky 2009.

Stanice HZS v Jílovém u Prahy provede v měsíci březnu a dubnu školení nositelů dýchací techniky JSDH obcí ve svém hasebním obvodu.

Vzhledem k množství členů JPO obcí, kteří jsou určeni k používání DT, bylo rozhodnuto k pořádání tohoto školení ve 3 termínech.

Podmínkou účasti na odborné přípravě je zdravotní prohlídka podle nařízení vlády č. 352/2003 Sb., která nesmí být starší než 12 měsíců.

OP bude provedena formou kombinace teoretické přípravy a praktického výcviku  s vlastní   dýchací  technikou  sboru.

Vrácenku (přihlášku) k potvrzení účasti  členů JSDH na odborné přípravě a tiskopisy na zdravotní prohlídku najdete v rubrice  Služby PO - Chemická služba.

Začátek vždy od 09:00 hodin.


28.3. 2009 na stanici HZS Jílové u Prahy: 

SDH Jílové

SDH Luka pod Medníkem 

SDH Okrouhlo

SDH Skochovice

SDH Dolní Jirčany


4.4. 2009 na stanici HZS Jílové u Prahy:  

SDH Zvole

SDH Dolní Břežany - Lhota

SDH Hradištko - Pikovice

SDH Slapy

SDH Davle - Sloup


11.4. 2009 na stanici HZS Jílové u Prahy:  

SDH Štěchovice

SDH Masečín,

SDH Osnice,

SDH Kamenný Újezdec

SDH Buš

 


Přihláška :

http://hasici-jilove.wgz.cz/chemicka-sluzba/prihlaska-na-op-nositelu-dt.html

 


Žádost o lékařské vyšetření:

 

http://hasici-jilove.wgz.cz/chemicka-sluzba/zadost-o-lekarske-vysetreni.html

 


Lékařský posudek:

 

http://hasici-jilove.wgz.cz/chemicka-sluzba/lekarsky-posudek-clena-jsdh.html

 


 

 

V pátek 13. února 2009 ve večerních hodinách uspořádala stanice Jílové spolu s JSDH Dolní Jirčany bezplatné školení ze zdravotnické přípravy.

Odborného výkladu i praktických ukázek se ujal  záchranář Radek Benda ze stanoviště ZS ASČR v Davli, za pomoci příslušníka stanice Tomáše Hrachovce. 

Počet účastníků nebyl nijak regulován a tak se v restauraci Na kopečku v Dolních Jirčanech nakonec sešlo 78 dobrovolných hasičů nejen z hasebního obvodu stanice. Vzhledem k velkému počtu členů JPO V byl výklad směřován k všeobecným zásadám první pomoci nejen u zásahů.

Školení se setkalo s velmi kladnou odezvou. Velké množství zúčastněných nás velmi těší. V příštích školeních jsme se však rozhodli preferovat kvalitu. Proto se budeme snažit uspořádat více takových akcí s praktickým nácvikem pro menší skupiny.

 

Děkujeme za návštěvu. Krásný den.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one