Výcvik ve flashover kontejneru, Hamry, 19.10.2010

V úterý 19.10.2010 proběhl výcvik ve flashover kontejneru v Hamrech u Prostějova, zaměřený na požáry v uzavřených prostorách a specifické jevy, které se u těchto požárů mohou vyskytovat. Součástí byl i nácvik zásahu 3D vodní mlhou.

Zúčatnila se směna "A" a několik členů JSDH hasebního obvodu stanice.

HZS Středočeského kraje, stanice Jílové u Prahy

ve spolupráci s OSH Praha-západ

pořádá

PRAKTICKOU  ODBORNOU  PŘÍPRAVU  JSDH

dne  18.září 2010 v Chotouni a okolí

Potvrzení účasti zašlete prosím také e-mailem, nebo telefonicky na  PS Jílové u Prahy.

Ve čtvrtek 8.července  2010,  mezi  09:00 a 14:00 hodinou proběhl výcvik hasičů Prahy-západ, zaměřený na součinnost s vrtulníkem letecké hasičské služby (dále jen LHS) při hasebním zásahu.

Cvičení bylo uspořádáno s ohledem na členitost trénu na území bývalého okresu Praha-západ a na riziko vzniku požáru v místech nedostupných pro standardní techniku používanou jednotkami HZS i SDH. Požáry lesních porostů patří z hlediska podmínek lokalizace a likvidace požáru k nejsložitějším. Velmi často je plocha požárů rozsáhlá, těžko přístupná a hašení samotné je charakteristické nedostatkem vody a nedostatečným množstvím sil a vhodných prostředků jednotek požární ochrany na místě požáru. Nepřístupnost místa požáru bývá způsobena nedostatečnou únosností terénu a dalšími terénními podmínkami (svahová nedostupnost pro jednotlivé druhy požární techniky aj.). V členitém terénu je hašení také velmi fyzicky náročné. Letecké hašení je využíváno především v případech, kdy lze jen omezeně použít standardní postupy zdolávání lesních požárů. Včasná aplikace hasební látky leteckou technikou značně zkrátí dobu nutnou k lokalizaci a vlastní likvidaci lesního požáru.

Cílem cvičení bylo sjednotit způsob spolupráce mezi zasahujícími hasiči a stanovit principy vzájemné součinnosti a komunikace při řešení mimořádných událostí s využitím LHS. Hasiči si prakticky procvičili doplňování závěsného hasícího vaku (bambivaku) z CAS, vyzkoušeli si komunikaci s vrtulníkem LHS při jeho navádění na místo shozu hasební látky. Osvojili si také zásady bezpečnosti práce při součinnosti s LHS a zjistili taktické možnosti využití vrtulníku LHS.

Výcviku se zúčastnili příslušníci HZS Řevnice a Jílové u Prahy a členové  JSDH Roztoky, Kozinec, Libčice nad Vltavou, Mníšek pod Brdy, Stříbrná Lhota, Dobřichovice, Zvole, Dolní Jirčany, Jílové u Prahy a Slapy – celkem 64 hasičů.

Poděkování patří posádce vrtulníku Bell  412 LS PČR , instruktorovi Vaclavu Richtrovi (HZS Rakovník) a především starostovi obce Březová-Oleško, Martinu Bernardovi, který umožnil konání výcviku na jeho pozemcích v katastru obce.

Foto: http://hasicijilove2010.rajce.idnes.cz/Vycvik_s_vrtulnikem_Olesko_8.7.2010/

O uplynulých třech sobotách (3.,10. a 17.dubna) proběhla odborná příprava nositelů dýchací techniky pro jednotky  SDH  hasebního obvodu stanice HZS v Jílovém u Prahy.  Vedení odborné přípravy se ujal technik chemické služby stanice pprap. Pavel Pešek za vydatné pomoci  nstržm. Tomáše Žišky a také  stržm. Ladislava Buriána.

Vzhledem k velkému zájmu o tuto odbornost byla odborná příprava rozdělena do tří termínů.

HZS Jílové pořádá

školení  zdravotnické první pomoci

pro  JSDH hasebního obvodu.

Termíny :

- 6. března od 09:00 hod (sm.A)

- 22. března od 18:00 hod (sm.B)

- 1. dubna  od 18:00 hod (sm.C)

Místo konání:  stanice HZS Jílové u Prahy

Počet  účastníků  je  z kapacitních důvodů omezen.

!! Účast  a podrobnosti  je nutné  telefonicky  dohodnout na PS Jílové !!

Odborná příprava nositelů dýchací techniky 2010.

Stanice HZS v Jílovém u Prahy provede v měsíci  dubnu školení nositelů dýchací techniky JSDH obcí ve svém hasebním obvodu.

Vzhledem k množství členů JPO obcí, kteří jsou určeni k používání DT, bylo rozhodnuto k pořádání tohoto školení ve 3 termínech.

Podmínkou účasti na odborné přípravě je zdravotní prohlídka podle nařízení vlády č. 352/2003 Sb., která nesmí být starší než 12 měsíců.

OP bude provedena formou kombinace teoretické přípravy a praktického výcviku  s vlastní   dýchací  technikou  sboru.

Vrácenku (přihlášku) k potvrzení účasti  členů JSDH na odborné přípravě a tiskopisy na zdravotní prohlídku najdete v rubrice  Služby PO - Chemická služba.

Začátek vždy od 09:00 hodin.

Podrobnosti  po  kliknutí  na nadpis.