Článek pro regionální tisk o činnosti SDH Jílové .

Hodnocení začátku roku u SDH Jílové u Prahy v plném znění.

Autorem článku je  Pavel Pešek mladší.

Letos již po páté

Za prvních deset týdnů tohoto roku vyjížděla zásahová jednotka dobrovolných hasičů již k pěti případům. Jedenkrát byl výjezd zrušen ještě před opuštěním hasičárny a jedenkrát jsme kvůli závadě na cisterně vyjet nemohli. První výjezd byl na požár rodinného domku v Kamenném Přívoze a to 21.ledna v odpoledních hodinách. Vyjeli jsme s cisternou v počtu pěti hasičů.

Při našem příjezdu již byla na místě jednotka s Kamenného Újezdce a jednotka profesionálů z Jílového. Tyto jednotky již započali s hasebními pracemi a tak bylo naším úkolem provést průzkum v zakouřeném domě a zjistit eventuelní přítomnost nějakých osob a případné šíření požáru. Oheň se po pár minutách podařilo zlikvidovat a tak přímo zasáhl pouze jednu místnost,

tudíž škoda nebyla nijak vysoká. Příčinou požáru byla ulétlá hlavička zápalky, která zapadla do papírů a dřeva uloženého  nesprávně hned vedle kamen.  Než si došla stará paní pro vodu, hořela již postel a část nábytku a tak byla ráda že stačila z domu odejít.

O tři dny později nám byl ohlášen ve 23:30 požár u bývalé márnice jílovského hřbitova. Vyjeli jsme s cisternou v počtu čtyř hasičů. Na místě již zasahovala jednotka HZS Jílové a tak již naší pomoci nebylo třeba. Jednalo se o hromadu větví, která byla stejně určena ke spálení a tak prakticky žádná škoda nevznikla, ale kdyby se nekontrolovaně rozhořela, kdoví?

Předposlední lednový den jsme krátce po 16 hodině obdrželi zprávu o požáru kotelny v Chrtouni v areálu Přibíkův mlýn. Vyjeli jsme s cisternou a šesti hasiči. Na místě již zasahovala jednotka HZS Jílové. Po nás ještě dorazili hasiči z Těptína. Jednotka  profesionálů poskytovala první pomoc osobě v bezvědomí, která se nadýchala kouře. Průzkum v kotelně ukázal že požár uhasila voda z přehořelého vodovodního potrubí a tak bylo naším úkolem odvětrat celou budovu od  dýmu. K tomuto účelu byl použit přetlakový ventilátor. Zraněného odvezla Záchranná služba. Příčinou požáru byl vadný přívodní kabel k čerpadlu.

V měsíci únoru nám byl vyhlášen výjezd na dopravní nehodu s požárem v lázních. Ten byl však ještě před výjezdem jednotky zrušen. Rovněž jsme měli vyjíždět k požáru chaty v Libni. Bohužel jsme zrovna v tento den prováděli větší opravy na cisterně a tak byla mimo provoz.

Na první březnové dny jsme obdrželi varování před silným větrem. Všichni si vybavili loňské zásahy při Kyrilu a tak byla většina lidí připravena na tak trochu pracovní víkend. Vichřice Emma však udeřila s menší silou a tak  té práce nebylo zase tak moc. 1.března jsme byli v 10.30 vysláni operačním střediskem na zprůjezdnění komunikací do Libře a Psár. Na místo jsme vyjeli s cisternou a s Avií z Luk v počtu devíti hasičů. Během necelé hodiny se podařilo obě komunikace uvolnit. Bylo při tom odstraněno asi osm stromů. Druhý den ráno jsme vyjeli ještě jednou a to do parku na náměstí. Tady jsme odstranili dvě lípy. Jednu poškozenou a druhou zcela vyvrácenou, která balancovala nad vchodem do kostela zavěšena o sousední strom. Zasahovalo tu pět hasičů s plošinou a cisternou.

Těch prvních deset týdnů nebylo jen o zásazích. Pracovalo se již na zmíněné opravě vozu, na žádost města jsme odstranili šest vzrostlých stromů na Šmelcovské zahradě a uspořádali jsme ples. Navštívili jsme několik výročních valných hromad u sousedních sborů. Zásahová jednotka se zůčastnila odborné přípravy v poskytování první pomoci a resuscitaci pořádanou členy záchranné služby. Určitě by se našlo ještě spousty dalších věcí, ale ty už nejsou nijak podstatné. Ti z Vás , kteří se o práci hasičů v Jílovém a v jeho okolí zajímají trochu více, bych rád informoval o webových stránkách stanice HZS Jílové. Na těchto stránkách se dozvíte o všech zásazích v okolí, práci a technice hasičů v našem regionu a uvidíte i fota z některých akcí. Vše je několikrát týdně aktualizováno a tak již druhý den se můžete dozvědět o tom kam jelo auto, které jste včera potkali. Těšíme se na vás na adrese www.hasiči-jilove.wgz.cz

Čt 27. březen 2008, 23:02:51 CET