CCS (Cold Cut Systém)  Cobra je speciální zařízení  vyvinuté švédskou firmou CCS AB a určené pro hašení, řezání a efektivní snížení teploty v prostoru požáru.

CCS–COBRA   může řezat  různé materiály  používaných v stavebnictví a dopravě, např. dřevo, beton, ocel, asfalt, dural, kevlar, guma, apod.

Řezný efekt je vytvořený pomocí vysokotlakého proudu vody  s  přídavkem řezného prostředku (abraziva), ve  složení: 40-50% FeO, 30-40% SiO2, 2-4% MgO,2-4% Al2O3, 1-3% CaO.

Velikost zrn abraziva  se pohybuje od 0,25 mm do 1 mm. Spotřeba abraziva je 2 l/min, t.j. 4%.
Na řezání  dřeva, asfaltové  lepenky, plastů (např. skladba střechy) postačuje  proud vody bez přídavku abraziva.

Speciální proudnice s patentovanou tryskou umožňuje prorazit stěnu nebo jinou překážku přímo v místě požáru a efektivně zasáhnout, hasit oheň a snižovat teplotu v prostoru bez nutnosti vstupu do něj.

Zařízení řeže materiály úzkým paprskem vodního proudu, do kterého je v době řezání přidáváno abrazivo, tlakem až 30 MPa. Po proniknutí vody vyříznutým otvorem se úzký paprsek vody promění v oblak mlhy a páry, který velmi účinně ochlazuje a hasí příslušná pásma požáru.

Řezání se obejde bez zvýšení teploty. Tuto metodu lze proto používat i v prostředí nebezpečných a hořlavých látek, které dovolují styk s vodou. Systém disponuje přídavným zařízením Cold Tap, vyvinutým pro přečerpávání obsahu poškozených cisteren a nádrží. Toto zařízení umožňuje vyříznutí přesného otvoru v plášti poškozené nádrže pomocí vodního paprsku a následné odsátí jejího obsahu do jiné nádrže přes armaturu, která se v místě otvoru k nádrži přilepí.

Zařízení Cobra se skládá z následujících částí:

-   nádrž na vodu

-   hydraulický systém

-   vysokotlaké vodní čerpadlo - 300 bar, 45–50 l/min

-   ovládací panel

-    naviják s hadicí – až 300 metrů

-   nádrž na abrazivo

-    proudnice

Cobra se může využít také jako zařízení na dekontaminaci osob a materiálu.

V severských zemích je používáno v rychlých zásahových automobilech, nebo bývá namontováno  v CAS.

COBRA je užívána i  jako součást hasičských automobilových  plošin. Na koši je 5 metrové vysunovací rameno, na jehož konci je tryska. Při požáru výškové budovy je v prostoru požáru COBROU snižována teplota do doby než tam pronikne jednotka s proudem po schodišti.

Zařízení CCS Cobra v ČR:

-   HZS Praha                                        -  Toyota 4WD Pick-Up

-  CAS 24 MB Atego "Empl"

-   HZS Ostrava                                      -  MB Sprinter

-   HZS Plzeň                                         -  KHA  MB Atego

-   OU PO Brno                                      -  CAS 24 Dennis Rapider

-   HZSP Škoda Auto , Mladá Boleslav     -  RZA  VW

OSLO_92_-_2005_h_yre_side.jpg
aku52taka.jpg
mercedes_sprint_bak_big.jpg
CIMG1800.jpg
cobra-fighter.jpg
svedsko04.jpg
svedsko09.jpg
cobra_room.gif
ccs_action.jpg
ccs_korg.jpg
ccs_hus2.jpg
pressbild_0006.jpg
stora_MVC-066F.jpg
diagram.jpg

Cobra je v praxi používaný název pro řezací a hasící zařízení od Švédské firmy Cold Cut Systems (CCS). Zařízení Cobra vychází z v průmyslu používané metody řezání materiálu pomocí vody a abraziv, a bylo vyvinuto ve spolupráci s Univerzitou Lund a Státním úřadem PO (Swedish Rescue Services Agency). Rychlost řezání je u materiálu jako beton (tl. 15 cm) do 75 sek, a materiálu jako ocel (1 cm) do 60 sek. Zařízení bylo vyvinuto primárně pro ochlazování zplodin hoření v uzavřených prostorech. S přibývající zkušenostmi se začalo používání Cobry rozšiřovat i na další typy situací jako např. hašení skrytých ložisek požárů. S postupem času došlo i k vývoji taktických postupu kombinujících např. nasazení zařízení Cobra s přetlakovým ventilátorem a termokamerou. Cobra se v současnosti montuje jak do RZA a CAS, tak i na AP. Dnes ji najdeme v mnoha zemích. Mezi největší uživatele se řadí Švédsko, Norsko, USA, UK, Nizozemí, Japonsko, tak i dnes Česko. Tyto země rovněž sdílí své zkušenosti od roku 2002 v databázi zásahů. Z České strany do ní přispívá HZS Praha. Z databáze vyplývá, že největší uplatnění Cobry je překvapivě při požárech obytných budov a obchodů, a to zejména při hašení střech, podkrovních prostor a sklepů, a při hašení skrytých ložisek u sendvičových stavebních materiálů. Toto platí zejména pro Švédsko, kde je Cobra nejčastěji k nalezení na menších pobočných stanicích za účelem získání času v úvodních fázích zásahu do příjezdu dalších jednotek. V Norsku, Česku a UK lze nalézt toto zařízení ve větších městech a na velkých/centrálních stanicích. Cobra je tak v těchto zemích spíše nasazována u požáru větších obytných a průmyslových budov a komplexů. Použití Cobry se díky tomu liší i v délce nasazení tohoto zařízení. Ve Švédsku je Cobra nasazována často v sérii kratších cílených úkonů v délce minut. Oproti tomu v Norsku a Česku lze nalézt zásahy, kdy byla Cobra nasazena i desítky minut. Databáze rovněž zahrnuje incidenty k nímž došlo během používání Cobry. Asi nejvážnějšími byly dva zásahy, při nichž došlo k nasazení Cobry k hašení vnitřního prostoru v němž se stále nacházeli hasiči v DT. Rizikem je v tomto případě jak samotný vodní paprsek, tak i možnost opaření parou, jež se vytváří při hašení Cobrou. Naštěstí ale nedošlo k žádnému zranění. Po několika letech “seznamování” se tak Cobra začíná stávat standartním vybavením u HZS, zvláště pak ve Švédsku. V současné době probíhá vývoj jak nových taktických postupu, tak i samotného zařízení. V tomto případě se jedná zejména o možnost přiměšování pěnidla a vývoj proudnice, jež je možné držet v podpaží místo na rameni.

P.S.:  V nedávné době byla CCS Cobra úspěšně použita při hašení střechy pavilonu opic v plzeňské ZOO.

Viz Požáry: http://www.pozary.cz/rubriky/udalosti/pozar-v-zoologicke-zahrade-v-pavilonu-opic_12676.html

P7140018opise_1.jpg
p7140014-487c3ef72534c.jpg